Informace z orchestrů

DOM Krnov na „2016 Beijing International Band Festival” v čínském Pekingu

Členové Dechového orchestru mladých Krnov, při místní Základní umělecké škole Krnov, se před pár dny vrátili ze země vycházejícího draka, čínského Pekingu. „Beijing International Band Festival“je veliká kulturní událost, která se koná již od roku 2007 a v Pekingu je považována za důležitou mezinárodní událost. V letošním roce se tohoto festivalu zúčastnilo 15 čínských a zahraničních orchestrů, včetně Dechového orchestru mladých ZUŠ Krnov pod taktovkou Luďka Tlacha.

Hlavní myšlenkou uspořádání tohoto mezinárodního výjezdu bylo najít další vhodnou motivaci pro všechny hráče orchestru, a to především pro ty nejmladší. Práce na přípravě byla skutečně velmi náročná, nemluvě o shánění nemalých finančních prostředků. Zde je důležité zmínit, že celá akce se odehrála za významné podpory MĚSTA KRNOV, které je dlouhodobým a největším podporovatelem činnosti DOM Krnov, za podpory MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE, Ministerstva kultury ČR a celé řady komerčních sponzorů, mezi které patří především firmy Strojírny Kalinowski s.r.o., TOKO Agri a.s., Krnovské opravny a strojírny s.r.o. a spousta dalších menších sponzorů a podporovatelů, kterým všem patří náš vřelý dík!

Pobyt v samotném Pekingu byl pak dosti náročný, zvláště pak v prvních dnech umocněný dalekou cestou z ČR a posunem času o šest hodin dopředu a při cestě domů, díky evropskému posunu na zimní čas, o sedm hodin zpět. Ale vše bylo nakonec vyváženo radostí ze společného muzicírování, kdy orchestr společně s „Majorettes Kynšperk nad Ohří“ absolvoval tři samostatné koncerty a vystoupení na závěrečném ceremoniálu, kde s velkým úspěchem předvedl svoji pochodovou show. Kromě samotného excelentního hraní měli pak členové orchestru možnost seznámit se s krásami, které čínský Peking nabízí, především pak „Náměstí nebeského klidu“, „Zakázané město“, „Letní palác“, „Národní stadion“ a jeho „Ptačí hnízdo“, „Velkou čínskou zeď“. Členové si projeli „Hutong tour“ na rikšách v místních úzkých uličkách, viděli typické obydlí obyčejných „pekiňanů“, užili si nákupy všeho druhu „Xiushui Market“, zažili pravý čajový obřad, viděli výrobu hedvábí, zpracování perel, nefritů a zažili gastronomické ochutnávky mnoha druhů jídel rozličných chutí.

Závěrem lze říci, že všichni jsou po této cestě bohatší o spoustu nevšedních zážitků, nová poznání o exotické zemi, jejíž hospodářský průmysl je ve světě nejvíce se rozvíjející, a o které tak často v posledních dnech slyšíme v mediálních prostředcích. Dozvěděli se o místních zvycích, mentalitě obyvatel, ale také o bohaté kulturní historii a tradicích. Samozřejmě všichni prožili i další nezapomenutelné okamžiky, které si každý odvezl ve svém srdci, protože toto osmadvacetimilionové město má skutečně každému návštěvníkovi co nabídnout.

 „Tak zase někdy a někde…ahoj!“

  

zdroj: DOM Krnov

KONCERT K VÝROČÍ DOM ZUŠ JESENÍK

V sobotu 16.4.2016 ve 14.30 hodin se v sále MěÚ Jeseník uskutečnil slavnostní koncert Dechového orchestru mladých ZUŠ Jeseník a to u příležitosti 45 let od vzniku.

Pod taktovkou Tomáše Uhlíře, Milana Domese, Vladimíra Vraňovského a hostujících dirigentů Aleše Podařila z Brna a Marka Prášila z Ostravy zazněly nejdříve skladby současných českých autorů /Zámečník, Staněk, Machek, Zedník/ a skladatelů zahraničních /Williams, Haan/. V sólových skladbách se blýskli trumpetisté Tibor Novotný a Filip Slovák a klarinetista Jan Bartoň.

Zábřežský orchestr zabodoval na festivalu v Šanghaji

Zábřežský orchestr má za sebou nezapomenutelných deset dní. Koncem října vystupoval na mezinárodním uměleckém festivalu SBIAF v čínské Šanghaji. Na jeden z nejprestižnějších festivalů Šanghaje byl vybraný čínskými organizátory jako jediné umělecké těleso z České Republiky.

V ŠANGHAJI S ÚSPĚCHEM

Dechový orchestr mladých Základní umělecké školy v Jeseníku a mažoretky Crazy girls SZUŠ taneční s.r.o. Jeseník se ve dnech 9.-17.9.2015 zúčastnili jako vůbec první zástupci České republiky jednoho z největších čínských hudebních festivalů "Shanghai Tourism Festival".

 Pozvání na festival dostal orchestr po náročném výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo několik desítek souborů z celého světa. Vybráno bylo nakonec 27 orchestrů a uskupení – z Lotyšska, Švýcarska, Dánska, Polska, Kanady, Nového Zélandu, Mauricia, Mexika, Austrálie, domácí Číny a konečně poprvé i z České republiky. 

Hudební ohlédnutí za 52. Kmochovým Kolínem

Kmochův Kolín je stále považován za největší festival dechové hudby v České republice. Cílem tohoto textu není jeho hodnocení jako celku, zaměřím se pouze na část, která je skutečně věnována dechové hudbě.

Působivé zakončení roku hudebníků Kmochovy hudby

Rok se sešel s rokem a v kolínském divadle se opět sešli milovníci kvalitní hudby na vánočním koncertu Městské hudby Františka Kmocha pod taktovkou uměleckého vedoucího Miloslava Bulína.

Pořadem provázel Michal Karban, který hned v úvodu přivítal představitele města Kolína, dále bývalého senátora za Kolín pana Pavla Lebedu i novou senátorku paní Emilii Třískovou. Téměř dvě hodiny zněly zaplněným divadlem díla světových i českých skladatelů. Mimo jiné hudebníci vzpomněli na letos zesnulého Miroslava Císaře uvedením jeho skladby Třeboňská romance.

Velký dechový orchestr Němčice nad Hanou navštívil Španělsko

V termínu od 7. 10. do 12. 10. 2014 proběhl ve španělském městě Malgrat de Mar 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu za účasti jedenácti orchestrů z Polska, Itálie, Švýcarska, Německa, Španělska a také České republiky, kterou poprvé reprezentoval Dechový orchestr mladých ZUŠ Němčice nad Hanou.

Festivalu, jehož součástí a do jisté míry také vyvrcholením byla soutěž, se mohly zúčastnit pouze amatérské soubory. Ty byly rozděleny do čtyř kategorií - na koncertní dechové orchestry, tzv. „show marching bandy“, mažoretkové skupiny a folklórní taneční soubory.

Harmonie Šternberk opět ve Schladmingu

Ve dnech 10. – 13. července 2014 se studentský dechový orchestr Harmonie Šternberk zúčastnil 17. ročníku mezinárodního festivalu Mid Europe v rakouském Schladmingu. Pozvání pořadatelů na tento prestižní evropský festival dechové hudby obdržel šternberský orchestr již potřetí, v minulosti se zde Harmonie prezentovala v letech 2007 a 2012. Letošního festivalu se zúčastnilo celkem 32 hudebních souborů (z toho 28 velkých dechových orchestrů), a to jak z Evropských zemí, tak i ze zámoří (USA, Japonsko, Tchaj-wan). Českou republiku zde tentokrát reprezentovaly hned dva velké dechové orchestry – kromě Harmonie Šternberk také Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná.

115 let slovácké dechovky Topolanky

aneb hrajeme Vám už třetí století. Tak jak to bylo.

To se v roce 1899  sešlo několik muzikantů z Topolné, kteří hrávali po okolí, aby utvořili samostatnou kapelu. Páteří nové muziky se stali Mořic Foltýn (čtyřiadvacetiletý, zvolen kapelníkem), a jeho tři bratři. Začalo se jí po okolí říkat Mauricova kapela (Mořic=Mauric).

Příležitostí k muzicírování měla požehnaně, doprovázela svatby, pohřby, hasičské výlety, ale hrávala také k Novému roku, 1. máji, panu starostovi, panu nadučiteli, pánům radním, náčelníku hasičů i  Josefům, Antonínům, Janům ...

Rok 1914 jako počátek první světové války poznamenal činnost všech ka­pel, v Topolné však čtyři z muzikantů povolávací rozkaz nedostali, a tak se za přizvání zbylých členů březolupské kapely dal dohromady alespoň štrajch a vyhlášení Československé republiky bylo v Topolné oslaveno průvodem s hudbou navzdory smutnému faktu, že se z fronty nevrátil jeden z bratrů Foltýnů - Blažej.

JARNÍ KONCERT V JESENÍKU

V sobotu 5.4.2014 se ve 14.30 hodin v Kongresovém sále PLL a.s. Jeseník uskutečnil tradiční jarní koncert Dechového orchestru mladých ZUŠ Jeseník.

Kromě domácích dirigentů Milana Domese a Tomáše Uhlíře se za dirigentským pultem představil i zakladatel orchestru a jeho bývalý dlouholetý umělecký vedoucí Vladimír Vraňovský a dále vzácný host - dirigent Marek Prášil.

Aprílový koncert DO ZUŠ V.Ambrose Prostějov

7. dubna 2014

Opět po roce ovládla sál čelechovické sokolovny muzika největšího prostějovského hudebního tělesa. Dechový orchestr ZUŠ Vl. Ambrose sem zavítal s repertoárem, který nacvičil při příležitosti oslav svých desátých narozenin. Na své nástroje zahrálo téměř šest desítek muzikantů, představila se i celá řada skvělých zpěváků. Jejich řady pak poslední dubnovou neděli rozšíří i slavná zpěvačka Bára Basiková. Moderátorem celého odpoledne byl Roman „Pytlík“ Doležal.

DO mladých Krnov

Činnost Dechového orchestru mladých v sezóně 2013-2014.

Orchestr se v současné době pilně připravuje na tradiční Vánoční koncert, který proběhne 21. prosince v 17:00 hodin, kde bude spoluúčinkovat sbor „ARS VOCE“ ředitele ZUŠ Krnov panaMgr. Kamila Trávníčka. V roce 2014 to pak bude dne  5. dubna opět pravidelný Jarní koncert a zřejmě také akce pro město Krnov ( Hornoslezské slavnosti, Den země.), které jsou ovšem zatím termínově neupřesněny. Pak nás čeká 25. května koncert na kolonádě v Luhačovicích, což je akce pro našeho největšího sponzora a příznivce pana Ing. Tomáše Kořínka a jeho firmu „TOKO AGRI“. V červnu pak tradiční festival Česká Kamenice 2014 a poslední červnový víkend jeden z nejprestižnějších českých festivalů FIJO CHEB.

 

 

Luděk Tlach  DOM Krnov

WMC Kerkrade 4. - 28. 7. 2013


Skončil 17. ročník Světové soutěže dechových orchestrů WMC (World Music Contest) v nizozemském Kerkrade
Jediný zástupce ČR v soutěži - Harmonie Šternberk - získal ve 2. divizi zlato s vyznamenáním za 90,33 bodu

Městská hudba F. Kmocha koncertovala v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře

Datum: 1.5.2013

Městská hudba F. Kmocha koncertovala 19. dubna 2013 v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Za velký úspěch dechové hudby lze považovat do posledního místečka zaplněný chrám.  Dechový orchestr přilákal na svůj koncert téměř 800 diváků a mezi nimi velké množství mladých lidí.

Přihlaste se